Wyraź się tym, co nosisz

T-shirty z nadrukiem są już od dawna niezwykle popularne. Niezwykłe bogactwo umieszczanych na nich grafik i napisów sprawia, że tego typu koszulki bez trudu można dopasować do wielu stylizacji. U nastolatków na t-shirtach często można zauważyć grafiki przedstawiające ich ulubionych wykonawców muzycznych czy ikony sportu. U starszych nadruki z ulubioną metalową kapelą lub hip-hopowym składem mogą zastąpić zgryźliwe hasła lub śmieszne, zapadające w pamięć teksty. Koszulki z napisem mogą być także pamiątką z jakiegoś ważnego wydarzenia lub nawiązywać do aktualnej sytuacji życiowej. W każdym przypadku założenie takich elementów garderoby to chęć zwrócenia w jakiś sposób na siebie uwagi, przełamanie pewnych stereotypów i monotonii.

 

Z pewnością w szafie każdej kobiety i każdego mężczyzny, niezależnie od wieku, znajdą się koszulki z nadrukiem. I chociaż są tacy, co uważają, że noszenie t-shirtów z hasłami i grafikami jest oznaką niedojrzałości, nie zmienia to faktu, że tego typu odzież jest niezwykle popularna od wielu lat. Pozwala ona w prosty sposób wyrazić siebie, pokazać własną osobowość poprzez strój. Hasła na koszulkach mogą być lekkie i dowcipne, a nawet złośliwe, mogą też nieść poważniejsze przesłanie, niekiedy mocno kontrowersyjne. Wszystko zależy od tego, co najbardziej w danym momencie przemawia do użytkownika.

 

 

Co można wyrazić nadrukiem na koszulce?

Odpowiedź brzmi: praktycznie wszystko. Można powiedzieć o swoich pragnieniach i marzeniach, przywiązaniu do miejsc czy czasów. Przykładowo, jeżeli wybierzesz koszulkę z napisem: „krąży plotka, że jestem słodka” czy „krążą pogłoski, że jestem boski”, dodajesz sobie nieco pewności siebie i wysyłasz sygnał, że jesteś osobą otwartą na nowe znajomości, szukasz znajomych, przyjaciół albo nawet partnera. Możesz też np. z dumą nosić na piersiach wydrukowane na t-shircie swoje motto życiowe lub oznajmić poprzez odpowiedni napis światu, skąd pochodzisz, albo w poważnym tonie, albo pokazując przy tym, że masz wiele dystansu do siebie. Hasła na koszulce w stylu„jo je ślunzak” nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Ale taki napis: „godać ńyma gańba” u większości naszych rodaków może wywoływać jednocześnie niezrozumienie, jak i zaciekawienie. A to w śląskiej gwarze znaczy mniej więcej tyle, co: śląska gwara to nie powód do wstydu.

 

 

Kiedy i gdzie możesz nosić koszulki z nadrukiem, a kiedy nie wypada?

Spora część osób zastanawia się często, kiedy można założyć takie elementy garderoby, a kiedy nie będzie to wskazane. Oczywiście w nieformalnych okolicznościach śmiało można wybierać ubrania „z przesłaniem”, np. na spotkaniach z przyjaciółmi, przy wyjściach do pubu czy kina. Jak najbardziej będą dobrze widziane na różnego rodzaju imprezach masowych, koncertach, wydarzeniach sportowych. Z pewnością nie nadają się na wyjście do teatru, opery, eleganckiej restauracji, nie wypada ich zakładać również do pracy czy podczas oficjalnych spotkań i rozmów biznesowych. Natomiast świetnie sprawdzą się już po pracy. Oczywiście wiele zależy od samej treści napisu lub grafiki. Warto przy tym pamiętać, że decydując się na odzież z nadrukiem w obcym języku, powinniśmy znać znaczenie samego napisu, by nie narazić się przypadkiem na niemiłe sytuacje lub po prostu śmieszność.